Rezidence GARDEN TOWERS – fasádní rámové lešení ALFIX 0,73

Největší bytový komplex realizovaný v širším centru Prahy za posledních 25 let v ulici Olšanská na Žižkově, nabízející neuvěřitelných 700 bytových a nebytových jednotek.

Bytový komplex se skládá z pěti věží, které jsou vysoké 60 metrů a propojené podnožemi o výšce 20 metrů. Půdorys každé z věží je čtvercový o straně 25 metrů. Fasáda je provětrávaná, sendvičového typu a její šířka je 55 cm.

To vše znamenalo, že lešení muselo být od monolitu vzdáleno také 55 cm a tuto vzdálenost bylo nutné striktně dodržovat pro celou výšku. Tím pádem muselo být lešení osazeno dvojitým vnitřním zábradlím, což s sebou samozřejmě nese velké nároky na množství současně nasazených prvků lešení.

Vzhledem k velké hmotnosti lešení bylo rozhodnuto – i tak velmi zhutněný povrch kolem stavby – zpevnit z preventivních důvodů betonem. Ve výšce cca 1,5 metru nad zemí musely být do objektu navrtány a na chemické kotvy osazeny stěnové konzole, které byly propojeny s ocelovými příhradovými nosníky, čímž bylo lešení vlastně podepřeno. Následně byl podklad zpevněn betonem.

Celá akce od montáže lešení pro vzorek fasády až po demontáž poslední části lešení trvala 13 měsíců. Bylo použito cca 45000 m2 pohledové plochy lešení.

V dokončeném bytovém domě na Žižkově dnes bydlí více lidí, než jaká je populace menších českých měst. Nabídne dokonce víc bytů, než nejdelší jednolité panelové domy na velkých sídlištích.

Další reference Aktuality